logo

بررسی
چرخه نیاز و
روند طراحی

در این بخش به توضیح چرخه نیاز و روند طراحی تیم ما خواهیم پرداخت

Scroll

مقدمه


در این مطلب قصد داریم به توضیح مختصری در رابطه با ارزش چرخه ی نیاز بپردازیم. با توجه به افزایش روز افزون جمعیت انسان بروی کره ی زمین ، اگر نیازها به درستی و در زمان مناسب برطرف نشود ، پیشرفت در جهت بهینه سازی، آهسته بوده و بقای انسان با مشکالت جدی روبرو خواهد شد. با توجه به این امر اصلی ترین سوالی که در رابطه با این چرخه مطرح می شود ، دلایل عدم رفع درست نیازهاست که می تواند از رفع اولیه ترین نیازهای بشر تا رفع نیازهای مشتری توسط یک تولید کننده و یا ارائه دهنده خدمات ممکن گردد. سپس به بررسی تبعاتی که یک چرخه ی ناقص به همراه خواهد داشت ، می پردازیم.

چرخه نیاز


چهار عنصر اصلی این چرخه عبارت اند از

ایده :


بشر همواره در تلاش است تا نیازهای خود را بر طرف کند و به موجب انابتدا ببینیم ایده چیست و در کجا شکل می گیرد. ایده ، مفاهیم و تخیلاتیست که در ذهن انسان شکل گرفته و در جهت بهبود روش زندگی و رفع مشکلات بکار گرفته می شود. علم فلسفه ایده ها را به دو بخش تقسیم می کند ، یک بخش تصاویر ذهنی انسان از اشیا می باشد که قابلیت بازنمایی و به تصویر کشیده شدن دارند و بخش دیگر مفاهیم انتزاعی است که عقل از عالم خارج درک کرده و قابلیت تصویر شدن ندارند. در طول تاریخ ، ظرفیت ایجاد و درک معنای ایده ها ، از ویژگی های اساسی و تعیین کننده انسان در جهت حفظ بقا ، ایجاد نوآوری و بهینه کردن سبک زندگی خود بوده است. برای حفظ و حراست از ایده ها جوامع بشری از ابتدا راهکارهای متعددی را پیش بینی کرده بود که با پیشرفت علم و صنعت در زمینه ی حمایت از انسان های مبتکر و خلاق ، قوانینی برای حفظ و آز آنها بوجود آورده که به آن حقوق مالکیت فکری (معنوی) گفته می شود که از ایده پردازی ، حق تکثیر ، سند ثبت اختراع ، نماد بازرگانی ، اسرار تجاری حمایت می کند.
حق تکثیر( copyright ) : اصطلاحی حقوقی است که برای توصیف حقوقی که سازندگان بر آثار ادبی و هنری خود دارند استفاده می شود. آثاری که تحت پوشش حق تکثیر قرار دارند از کتاب ، موسیقی ، نقاشی ، مجسمه سازی و فیلم گرفته تا برنامه های رایانه ای ، پایگاه داده ، تبلیغات ، نقشه های فنی را شامل می شوند. سند ثبت اختراع ( patent ) : حق ثبت اختراع یک حق انحصاری است که به ازای یک اختراع به مخترع آن اعطا می شود. به طور کلی ، یک حق ثبت اختراع حق تصمیم گیری در مورد چگونگی استفاده از اختراع توسط دیگران را به صاحب امتیاز آن می دهد. نماد بازرگانی ( trademarks ) : نماد بازرگانی علامتی است که می تواند کالاها یا خدمات یک شرکت را از سایر شرکت ها متمایز کند. علائم تجاری به دوران باستان برمی گردند که صنعتگران نشان خود را بر روی محصولات خود می گذاشتند. اسرار تجاری ( trade secrets ) : اسرار تجاری حقوق مالکیت فکری در مورد اطلاعات محرمانه ای است که ممکن است فروخته شده یا تحت لیسانس باشد. به دست آوردن ، استفاده یا افشای غیرمجاز چنین اطلاعات محرمانه بصورت غیرمجاز به روشی برخلاف رویه های صادقانه تجاری توسط دیگران ، عملی غیرمنصفانه و نقض محافظت از اسرار تجاری تلقی می شود.

طراحی :


یک طرح ، نقشه و یا مشخصاتی از یک شئ یا سیستم است ، برای اجرای بهینه یک فعالیت و یا فرایند در جهت ایجاد یک محصول و یا خدمت. از طرفی طرح جنبه ی تزیینی و زیبایی یک ماده است که 3 بعدی و 2 بعدی بر اساس سطوح و خطوط می تواند منحصر به فرد باشد. به کسی که طرح را تولید می کند طراح می گوییم که در زمینه های مختلفی از جمله طراحی محصول ، طراحی صنعتی ، طراحی وب ، طراحی لباس ، مهندسان ، معماران و ... مشغول به فعالیت می گردد. مجموعه فعالیت ها و فرایند طراحی طراح را روند طراحی می نامیم که می توان به تحقیق بازار ، اسکچ ، مدلسازی ، طراحی مجدد و ... اشاره نمود. همینطور در قانون مورد اشاره برای حفظ و حمایت حقوق مالکیت فکری ( معنوی ) طراح ، ثبت طرح صنعتی و رمزهای غیر قابل تعویض ترتیباتی را بوجود آمده است. طرح صنعتی ( Industrial design ) : حق ثبت طرح صنعتی همانطور که در توصیف طراحی ذکر شده است براساس زیبایی شناختی و سطوح 3 بعدی و خطوط 2 بعدی وکاربری منحصر به فرد به طراح آن اعطا می گردد. رمز غیر تعویض ( Non-fungible token ) : حقوقی که به آثار دیجیتال به ازای منحصر به فرد بودن آن به خالقین اثر اعطا می شود. این حقوق در زنجیره ی بلوکی اتریوم Ethereum block-chain)) قرار گرفته و به ازای فروش و یا تحت لیسانس شدن آن اثر در دنیای دیجیتال ،از حقوق صاحب اثر محافظت نموده و این حقوق در زنجیره قابل ردیابی خواهد بود.

بررسی


حال به توصیفی مختصر از این چرخه در صنعت پرداخته و سپس به بررسی مشکلات ناشی از فقدان عناصر اصلی این چرخه خواهیم پرداخت
در ابتدای این چرخه مشتری به محصول و یا خدماتی نیازمند می شود. تیم تحقیقات بازار این نیازها را جستجو کرده و با بررسی های لازم به کمک تیم ایده یابی ، راه حل های مناسب ارائه داده می شود. تیم ایده یابی به همراه تیم طراحی ، ایده ها را پرورش داده تصویرسازی نموده و به طرحی کلی می رسند. سپس تیم طراحی با هم فکری با تیم تولید با توجه به محدودیت های تولید ، امکانات در دسترس و تکنولوژی قابل استفاده ، طرح نهایی را مدل سازی نموده و آماده بررسی های نهایی می نمایند. در این مرحله تیم تولید طرح نهایی را تولید نموده و تیم فروش به کمک تیم تولید محصول نهایی را به دست مشتری می رسانند.

نتیجه


همانطور که می دانیم بشر در هر بخشی از کره ی زمین به نسبت آب و هوا ، شرایط و سبک زندگی و نیازهای حس شده با توجه به آن شرایط ، دارای سلایق و گرایش های منحصر به فردی خواهد شد . این سلایق در طول تاریخ بصورت طرح ها ، نگاره ها و نقش هایی ثبت شده ، در زندگی اهالی آن بخش جایگاهی پیدا می کند .
این موضوع در کشور ما ایران در بخش های مختلف آن به روشنی دیده می شود . همانطور که می دانیم کشور ما در زمینه ی طرح ها و نقش و نگار ها از تاریخی پر افتخار، بلند و غنی برخوردار است که می توان بروی فرش ها ، دیوار ها ، کاشی ها ، تابلو ها ، محصولات ، سازه ها و... در جای جای زندگی ایرانی ها به وضوح مشاهده نمود . مطمئنا مردم خطه ای که در طول سال 4 فصل با آب و هوایی متفاوت را تجربه می کنند ، سلایق و نیازهای منحصر به فردی خواهند داشت نسبت به کشوری که همیشه در سرماست و یا کشوری که همیشه ابریست و آفتاب کم دارد .
یا برای مثال یک لباس چینی با سایز بزرگ ، در کشور آلمان سایز کوچک محسوب می شود و یا مثلا در چین ، ژاپن و بعضی دیگر کشورها با توجه به رسوم و حالت اکثریت غذاها از چاپ استیک برای غذا خوردن استفاده می شود اما ما در ایران و خیلی کشور های دیگر ، قاشق و چنگال را ترجیح می دهیم . حال فرض بگیریم تولید کننده ای ایرانی با چرخه ای ناقص و فاقد طراحی ، از کشور کانادا محصولی را انتخاب و با کپی برداری از طراحی آن محصول اقدام به ساخت و تولید نماید . در نتیجه به علت بین المللی نبودن حقوق مالیت معنوی در کشور ما ، این تولید کننده در کنار نقض حقوق طراح اثر و دزدی طرح آن تیم ، محصولی را برای ایرانیها تولید می کند که خطوط آن ، سطوح آن ، و کاربری آن متناسب با محیطی سرد و برفی بوده و برای مردم آن بخش از کانادا طراحی شده است . یا فرض بگیریم همین تولید کننده با چرخه ی فاقد ایده باشد . در این حالت محصولی را برای کشورش تولید می کند که در روند طراحی ، برای رفع نیازهای یک کانادایی ایده یابی شده است نه یک ایرانی .
در این صورت شاید بخشی از نیازهای یک ایرانی را بر طرف کند اما مطمئنا صورت مساله ی نیاز های آن ایرانی نخواهد بود . متاسفانه تولید کننده هایی در کشورمان هستند که مستقیما خط تولید محصولات قدیمی کشورهای دیگر را به علت دور زدن وقت و هزینه و رسیدن به سود دهی سریع ، به داخل کشور وارد می کنند ; که نه ایده یابی و طراحی آن محصول برای یک ایرانی انجام شده و نه در روند ساخت آن ، قالبساز ، تامین کننده مواد ، ماشین ساز و بخش های دیگر با ملیت ایرانی ، دخیل شده است .
چه بسا که خیلی از این تولید کنندگان یک محصول قدیمی مشترک را وارد می کنند و در مرکز مالکیت معنوی کشور خودمان به مشکل برخورده و به سبب آن ، پول و زمان خود را از بابت یک میانبر غیر اصولی و نا کارامد ، هدر داده اند . با توجه به توضیحات داده شده و بررسی بیشتر جزییات می توان به مانع زدایی در روند موجود پرداخت و با ارائه ی روش ها و راه حل های بهینه ، سعی در تکمیل این چرخه در قسمت های مختلف صنعت ، تولید و تجارت نمود.
در مطالب آینده سعی می شود به جزییات بیشتری در رابطه با این چرخه پرداخته و با ذکر مثال بررسی دقیق تری داشته باشیم.

روند طراحی

ملزومات

وجود داده های ورودی بر اساس نیاز


دقت و جامعیت داده های ورودی نقش اساسی در کیفیت خروجی پروژه و کاهش زمان مسیر بحرانی در مدیریت پروژه دارد. همچنین، از حلقه های برگشت در روند پروژه جلوگیری می کند.
نکات کلیدی که باید در داده های ورودی گنجانده شود و به آن محدود نمی شود به شرح زیر است:

 • توضیحات مفصلی از ایده ها به صورت طراحی کامپیوتری ، نوشته شده و یا طراحی دستی

 • تصاویر محصولات مشابه در صورت موجود بودن سابقه محصولات قبلی

 • تعیین ضرب الاجل برای هر نقطه عطف پروژه

 • تعیین ابعاد مورد نظر محصول نهایی از جمله ابعاد بحرانی

 • با مشخص کردن اینکه اگر قسمت‌های دیگری در داخل یا خارج محصول وجود دارد، نقشه‌ها، محدودیت‌ها و مکان‌های مربوط به یکدیگر معین گردد.

 • تعیین تقاضای بازار هدف برای محصول بر اساس تحقیقات کارفرما و سوابق آنها

 • برآورد منابع مالی موجود برای پروژه

 • ارائه مشکلات قبلی در فرآیند تولید و مونتاژ در محصولات مشابه

 • ارائه مشکلات قبلی در انبارداری و حمل و نقل در محصولات مشابه

 • طرح و نمایی از آینده محصول و خط مشی برندسازی کارفرما

 • مشخص کردن انتظارات از تیم ما و محصول طراحی شده

بازار هدف

تحقیقات در رابطه با محصول مورد نظر


دقت و جامعیت داده های ورودی نقش اساسی در کیفیت خروجی پروژه و کاهش زمان مسیر بحرانی در مدیریت پروژه در این مرحله با استفاده از داده های ورودی، نیازسنجی بازار هدف و بررسی محصولات مشابه، ایده کارفرما را توسعه می دهیم.
نکات مهمی که در نظر می گیریم و به آنها محدود نمی شویم به شرح زیر است:

 • ارزیابی مجدد بازار هدف برای رفع نیازهای به روز بازار در طراحی محصول

 • در نظر گرفتن به روزترین تکنولوژی برای پیاده سازی آنها در طراحی و تولید محصول نهایی

 • زیبایی شناسی

 • نوع موادی که هر قسمت از محصول را تشکیل می دهد و محدودیت ها

 • محاسبه امکان کاهش تعداد قطعات و وزن هر قطعه که منجر به کاهش هزینه پروژه و استفاده از مواد می شود.

 • بهبود کاربرد محصول با در نظر گرفتن ارگونومی و جزئیات مکانیکی در طراحی محصول نهایی

 • بررسی فرآیند تولید و مونتاژ برای بهبود در فرایند و بهینه سازی

 • کاهش هزینه ها با ارزیابی مجدد شرایط نگهداری محصول و روش های حمل و نقل

ایده یابی

ایده پردازی , طراحی کانسپت


ما شروع به طراحی ایده ها بر اساس داده های ورودی و تحقیقات محصول می کنیم. تیم ما طرح های دیجیتالی از دو یا سه طرح مختلف را از طرح های دستی مختلفی که انجام داده ایم ارائه می دهد. ما طرح ها را در مدل های سه بعدی ساده تحویل خواهیم داد، که به ما کمک می کند روند را بهتر درک کنیم و اسکچ ها را به طرح نهایی نزدیک کنیم.
در این مرحله کارفرما و ما طی جلسه ای یکی از طرح ها را انتخاب می کنیم.

مدلسازی سه بعدی

طراحی مکانیکال


ما یک مدل سه بعدی دقیق از طرح انتخابی را با توجه به روش های ساخت ارائه خواهیم داد. ما دانش گسترده ای از پلاستیک، فولاد، ورق فلزات، چوب و مواد اولیه داریم و همچنین تجربه گسترده ای در تولید روش هایی مانند قالب گیری تزریقی، قالب گیری دمشی، شکل دهی خلاء، ریخته گری فلز، مهر زنی فلزات پیشرونده، ماشینکاری CNC داریم.
به عنوان مثال، نگرانی های زیر در فرآیند طراحی محصولات پلاستیکی در نظر گرفته می شود:

 • تجزیه و تحلیل ضخامت دیوار

 • تجزیه و تحلیل زاویه سطوح (تجزیه و تحلیل زوایای دیوارهای پلاستیکی در محصول) نهایی

 • وزن محصول نهایی

 • فیلت و پخ در گوشه ها

 • ابزار تولید و قالب

 • شرایط لازم برای تولید هر نوع پلاستیک خاص (P.P.، P.E.، P.S.، A.B.S. و ...)


همچنین برای پرس و پانچ کردن محصولات فلزی، ارتفاع سطوح را در هر قالب پیشرونده بررسی می کنیم. ما این فرآیند را با توجه به ضخامت ورق فلزی، مواد و تعداد خم ها و تنش های ارائه شده توسعه خواهیم داد.

رندر محصول

رندر , پروتوتایپ


ما یک رندر از مدل به دست آمده در مرحله قبل ارائه خواهیم داد. شایان ذکر است که این مدل مشخصات ساخت پروتوتایپ و نمونه اولیه را دارا می باشد.

تحویل

ارائه مدل نهایی آماده برای قالبسازی


در این مرحله موارد زیر را به شما ارائه می دهیم:

 • یک مدل CAD

 • رندر

 • نقشه های فنی دو بعدی شامل ابعاد، مواد و جزئیات مونتاژ

 • B.O.M محصول


در صورت نیاز، مدلی مبتنی بر NURBS و MESHES ارائه خواهیم کرد. این مدل شامل پسوندهای STEP, S.T.L., A.B.C برای فرآیند تغییر شکل، OBJ، F.B.X.

افزونه

ارائه خدمات اضافه


در صورت نیاز، ما افزونه ی طراحی و مهندسی را به شما ارائه خواهیم داد، از جمله:

 • طراحی دیجیتال

 • طراحی کانسپت

 • مکانیزم کینماتیک

 • مهندسی نور

 • مدل سه بعدی که با موتور unreal و فرآیند توسعه بازی سازگار است

 • ارائه مکانیزم ویدئویی

 • مشاوره تولید و پشتیبانی از فرآیندهای تولید


قابل ذکر است که تیم ما علاوه بر همکاری با سایر شرکت ها به عنوان شخص ثالث، محصولاتی را از ابتدا طراحی و توسعه داده است که بازخورد قوی از بازار هدف دارند. این محصولات ما را به کسب جوایز بین المللی سوق می دهند که می توانید جزئیات آن را در وب سایت ما بیابید.


لطفا قبل از سفارش با ما در تماس باشید تا به بهینه ترین روش و زمان ممکن به نتیجه برسیم. اگر این بسته برای شما مناسب نیست، می‌توانیم یک پیشنهاد سفارشی با زمان‌های تحویل متفاوت بر اساس برنامه‌مان برای شما ارسال کنیم.


بسیار خشنودیم تا با شما همکاری کنیم , در دنیای هنر و مسیر صنعت دوستان بیشتری داشته باشیم

Adobe Photoshop
CorelDraw
Skech Pro
Gravity Sketch
Finalcut Pro X
Keyshot
3D Max
Fl Studio
Rahino
Catia
Speos
Unreal Engine
Blender
author

“Your time is limited, so don't waste it living someone else's life. Don't be trapped by dogma – which is living with the results of other people's thinking.”

steve jobs
author

“Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn.”

benjamin franklin
author

“The only impossible journey is the one you never begin.”

tony robbins
author

"You only live once, but if you do it right, once is enough."

Mae West
author

“Life is really simple, but we insist on making it complicated.”

Confucius